Artikel Strategie

9 mei 2008

De zoektocht naar nieuwe businessmodellen: samenspel tussen context, missie en dynamische competenties

Bekijk het volledige artikel

In snel veranderende markten verliezen traditionele businessmodellen hun kracht en moeten organisaties zich opnieuw uitvinden. Dit artikel laat zien hoe succesvolle vernieuwing ontstaat uit het samenspel tussen context, missie en dynamische competenties — niet door het kopiëren van ‘best practices’. Door inzicht in deze samenhang leren organisaties hun eigen, onderscheidende businessmodel te ontwerpen en toekomstbestendig te blijven.

Geplaatst in HMR 118, 2008, pagina 38 - 46

De zoektocht naar nieuwe businessmodellen: samenspel tussen context, missie en dynamische competenties

Korte samenvatting
Het ontwerpen van een nieuw businessmodel kan voor kennisintensieve ondernemingen een krachtig middel zijn om effectief in te spelen op ingrijpende veranderingen in hun omgeving — zoals digitalisering, veranderend consumentengedrag en verschuivende marktdynamiek. Maar, waarschuwen Dick-Jan Abbringh en Steven ten Have, een succesvol businessmodel laat zich niet simpelweg kopiëren van andere organisaties. Ieder bedrijf opereert binnen een unieke context, met een eigen missie, cultuur en set van competenties.

In plaats van te grijpen naar ‘best practices’ of populaire succesverhalen, moeten organisaties leren hun eigen strategische vernieuwing vorm te geven. Dat vraagt om inzicht in de samenhang tussen context, missie en dynamische competenties — het vermogen om kennis, middelen en processen voortdurend te vernieuwen en op elkaar af te stemmen. Alleen door die drie elementen bewust te verbinden, kan een organisatie zichzelf opnieuw uitvinden, waarde blijven creëren en toekomstbestendig blijven in een snel veranderende wereld.

Zo wordt het businessmodel niet slechts een beschrijving van hoe waarde wordt geleverd, maar een levend ontwerp dat meebeweegt met de omgeving en steeds opnieuw de brug slaat tussen strategie, organisatie en markt.